Kot na wymiar

Kot na wymiar

Jak wybrać kota, by być z nim szczęśliwym?

Czy wiesz jakie adopcje są najbardziej udane?  Najbardziej udane adopcje to te, w których człowiek jasno określ swoje preferencje odnośnie do charakteru kota i mniej więcej jego wieku, opowiada nam o swoim stylu życia, członkach rodziny i… zdaje się na nas.

Chatulowe koty mieszkają pod jednym dachem z wolontariuszami, śpią w ich łóżkach i przez jakiś czas są częścią ich rodziny. O naszych podopiecznych wiemy wszystko, dlatego też nie oddamy bardzo nieśmiałego kota do pełnego hałasu i ludzi domu, tak samo jak nie oddamy kota potrzebującego człowieka do domu, w którym będzie musiał być 14 godzin na dobę sam. Możemy natomiast tak dobrać kota, by był kompatybilny z nową rodziną i jej stylem życia. Przykładowo – w większości chatulowych domów tymczasowych mieszkają psy, więc bez trudu możemy wytypować koty, które szybko dogadają się psami. Jedne koty dobrze znoszą życie w pojedynkę, inne wolą mieć do towarzystwa innego kota. Jako opiekunowie kotów wiemy, co będzie dobre dla kotów i jaki kot będzie szczęściem, a nie utrapieniem dla domowników.

Chcesz kota? Zdaj się na naszych wolontariuszy. Wszystko ma jednak swoją cenę. Ceną za wytypowanie kota idealnie dobranego do twojej rodziny może być konieczność rezygnacji z innych parametrów, takich jak np. kolor futra. Nie jesteśmy sklepem, by mieć do adopcji koty we wszystkich kolorach i z różnymi charakterami. Może się oczywiście zdarzyć, że akurat będziemy mieć takiego do adopcji; czasem może trzeba będzie poczekać.

Koty tak jak ludzie różnią się od siebie. Nie mając kota pod całodzienną, wielodniową obserwacją w normalnych, domowych warunkach niewiele można o nim powiedzieć. Kot to przyjaciel na długie lata, dlatego zarówno kwestia jego przygarnięcia, jak i dobór konkretnego kota do adopcji powinien być naprawdę przemyślany. Koty, które mamy do adopcji znamy, jak własną kieszeń, jesteśmy z nimi zżyci i nie chcemy wpychać ich komuś po to, by się ich szybko pozbyć. Chcemy by zarówno nowa rodzina, jak i nasz podopieczny byli zadowoleni z siebie nawzajem, by ich wspólne  życie było radosne i zgodne.

Na podstawie naszych doświadczeń wiemy, że:

– płeć kota nie ma znaczenia, ważniejszy jest jego indywidualny charakter

– starsze koty są zwykle bardziej stateczne i przewidywalne

– do około 2 roku życia kotu kształtuje się charakter

– do młodszych dzieci zdecydowanie polecamy dorosłe koty

– jeśli bywasz długo poza domem powinieneś rozważyć adopcję 2 kotów

– nie jest prawdą, że starsze koty mniej się przywiązują, jest wręcz przeciwnie: starsze koty stają się mniej niezależne i chętnie nawiązują więź z rodziną

– nie jest prawdą, że biorąc kociaka zdołasz go czegoś nauczyć; kot to nie pies i bez względu na wiek dostosuje się do twojej rodziny i zasad tylko w takim zakresie, w jakim sam będzie chciał

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

fourteen + 20 =