Jak pomóc kotom w zimę?

Jak pomóc kotom w zimę?

Jak pomóc kotom domowym zimą?

Zima to trudny czas zarówno dla większości z nas jak i dla naszych pupili. W trakcie tej chłodnej pory roku cierpią koty wolno żyjące, ale często również koty domowe. Szczególnie narażone są zwierzęta wychodzące na zewnątrz. Co zatem możemy zrobić, aby jak najlepiej zadbać o nasze koty zimą?

1.  Odpowiednie schronienie dla kota

Koty wychodzące na zewnątrz powinny mieć zapewnioną drogę powrotną do domu, którą możemy zapewnić dzięki zamontowaniu klapki. Warto również zainwestować lub wykonać samemu domek, który będzie nieprzemakalny, a także odpowiednio zabezpieczony przed mrozem. Możemy tego dokonać poprzez wyścielenie domku kocami i termoizolacyjnymi poduszkami, lecz pamiętajmy, że nocą koty powinny powrócić do mieszkania. Wychodzenie kotów o każdej porze roku wiąże się z wielkim ryzykiem związanym z aspektami zdrowotnymi (pchły, kleszcze, pasożyty, świerzb). Aby zapobiec niechcianemu potomstwu koty należy bezwzględnie kastrować, a także pamiętać o chipowaniu.

2. Zapewnienie kotom rozrywki

Koty przebywające cały czas w domu potrzebują o wiele więcej zajęć niż koty wychodzące. Jednak zimą nawet koty wychodzące przebywają więcej czasu w domu, więc trzeba zapewnić im więcej rozrywki. Dobrym pomysłem (a także darmowym) jest rozstawienie kartonów, które posłużą jako kryjówki. Drapaki na podwyższeniu mogą pełnić wiele funkcji. Przydadzą się do zabawy, odpoczynku, ale też do obserwowania świata zewnętrznego. Zimą warto poświęcić kotu więcej czasu i wzmocnić więź poprzez zabawę.

3. Odpowiedni pokarm

Koty wychodzące zimą mają większe zapotrzebowanie energetyczne przez to, że zużywają więcej energii, aby utrzymać stałą temperaturę ciała. Powinniśmy dbać o prawidłową dietę kota przez cały rok, a zimą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wartości odżywcze pokarmu dla naszych podopiecznych. Ponadto osoby dokarmiające bezdomne koty zimą powinny podawać suchą karmę, gdyż nie zamarza ona tak szybko.

4. Pielęgnacja

Koty przebywające tylko w domu nie są narażone na gwałtowne zmiany sierści w przeciwieństwie do kotów wychodzących. Warto zadbać o regularne szczotkowanie sierści, które sprzyja zdrowiu kota, a także pozwala spędzić z nim więcej czasu. Większość kotów lubi ten rodzaj pielęgnacji, a regularne usuwanie nagromadzonej sierści sprawia, że kot nie będzie jej połykał i nie będzie się ona gromadziła w żołądku pupila.

5. Nawodnienie

Nie tylko latem koty potrzebują odpowiedniej dawki wody. Szczególnie koty niewychodzące są narażone na działanie kaloryfera, który powoduje, że powietrze jest ciepłe i suche. Większość naszych pupili uwielbia spędzać czas w pobliżu ciepłego grzejnika, lecz nie zapominajmy, aby nasze koty miały stały dostęp do wody. Podsumowując, dbanie o koty domowe zimą jest bardzo ważnym aspektem dla zdrowia naszych czworonogów, a dzięki ilości czasu, który poświęcimy naszym kotom, możemy zbudować z nimi silniejszą więź. Koniecznym warunkiem dla bezpieczeństwa naszych pupili jest pamiętanie o odpowiednich szczepieniach przeciwko chorobom wirusowym.

 

autor: Julia Wilczewska