Rośliny bezpieczne dla kotów.

Rośliny bezpieczne dla kotów.

Jakie rośliny są bezpieczne dla kotów?

Każdy właściciel kota doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z największych zainteresować naszego domowego pupila jest podgryzanie naszych kwiatów i roślin. Każda nowa roślina musi zostać dogłębnie przestudiowana przez kota. Kot z reguły wącha i podgryza liście naszego nowego nabytku. Nieświadomie jednak, możemy wyrządzić naszym kotom krzywdę, wprowadzając do domu rośliny, które są dla kota trujące.

Bezpieczeństwo domowego pupila to podstawa.

Każdy opiekun kota musi mieć świadomość tego, jakie rośliny są niepożądane w domu, w którym przebywa kot. Istnieje pewna grupa roślin, które zawierają trujące dla kota substancje. Nieświadomy niczego kot, liżąc lub przygryzając liście tych roślin, może spowodować u siebie wiele niepożądanych objawów, jak wymioty, niekontrolowany ślinotok, biegunka, a nawet drgawki i zaburzenie pracy narządów wewnętrznych, które w prostej linii prowadzą do śmierci kota. Chcąc urozmaicić aranżację naszego domu lub mieszkania, koniecznie w pierwszej kolejności zapoznajmy się z listą roślin, które są bezpieczne dla kota oraz tymi, które mogą wywołać u niego negatywne skutki.

Juka i Paproć – świetny wybór bez obaw o zdrowie kota.

Szczęśliwie dla miłośników roślin doniczkowych, na rynku dostępnych jest bardzo dużo okazów kwiatów, które w żaden sposób nie zagrażają naszym pupilom. Wśród najpopularniejszych kwiatów, które bezpiecznie możemy ulokować w domu, są paprocie. Paprocie są bardzo popularnymi roślinami w Polskich domach, głównie ze względu na swoją wytrzymałość i walory estetyczne. Najczęściej spotykaną odmianą paproci jest Nefrolepis wyniosły, który jak najbardziej nie wyrządzi żadnej szkody naszym kotom. Wiele rodzajów sukulentów, czyli roślin, które ze względu na gromadzenie wody w łodygach i liściach nie wymagają regularnego podlewania, są również bezpieczne dla naszych kotów. Coraz większą popularnością w polskich domach cieszą się rośliny z rodziny agawowatych. Przykładem takiej rośliny jest Amerykańska Juka, która ma bardzo ładny wygląd, zawdzięczany sztywnym liściom i długiej, grubej łodydze. Co więcej, liście juki działają bardzo pozytywnie na układ pokarmowy kotów. Zjedzony liść juki oczyszcza wątrobę, a także układ moczowy kota. Miłośnicy sadzenia ziół w kuchni również nie powinni martwić się o zdrowie swoich kotów. Posadzenie bazylii, rumianku, pietruszki czy mięty nie zaszkodzą naszym pupilom. Ze względu na charakterystyczny zapach ziół koty mogą często krążyć wokół nich zbawione właśnie mocnymi zapachami. Możemy być jednak spokojni – kot nawet przygryzając liście ziół, nie będzie narażony na niebezpieczeństwo.

Inne kwiaty, które nie zaszkodzą naszym kotom.

Lista roślin bezpiecznych dla naszych kotów jest bardzo długa, dlatego istnieje bardzo szeroki wybór kwiatów, które bezpiecznie możemy hodować w zaciszu domowym. Fiołek afrykański, pilea, begonia królewska czy bardzo atrakcyjny wizualnie bambus doniczkowy to takie rośliny, które nie wyrządzają naszemu pupilowi krzywdy. Warto jednak uważać na rośliny, które wprawdzie bezpieczne, mogą wyrządzić krzywdę naszym zwierzęcym domownikom. Przykładem takiej rośliny jest kaktus. Ze względu na ostre igły kot może mieć problem z przełknięciem kawałka liścia, co prowadzi do ran narządów wewnętrznych kota.

Jakich roślin powinniśmy unikać w domu, w którym przebywa kot.

Posiadając kota należy unikać takich roślin jak fiołek alpejski, oleander, fikus czy bluszcz pospolity. Nie powinniśmy również posiadać w domu jemioły i żonkili Wszystkie te rośliny mają bardzo negatywny wpływ na naszego kota i mogą prowadzić do objawów opisanych powyżej. Za każdym razem, szukając nowej rośliny do domu, warto poświęcić kilka chwil na upewnienie się, czy jest ona bezpieczna dla naszego kota.

rosliny-doniczkowe-bezpieczne-dla-kota

Artykuł powstał przy współpracy z Poradnikiem Ogrodniczym