ABC żywienia kotów

ABC żywienia kotów

Żywienie kotów – praktyczny poradnik

1.Kilka podstawowych faktów

-Koty to mięsożercy i myśliwi, którzy mają różnorodne preferencje smakowe

-Węglowodany nie są potrzebne w diecie kota

-Koty nie mają receptorów smaku słodkiego

-Koty mają słabo rozwinięte mechanizmy obrony przeciw mikotoksynami, które produkowane są przez grzyby pasożytujące na roślinach

2.Miska i jej położenie

Najlepszym wyborem jest miska ze stali nierdzewnej lub ceramiki. Plastikowe miski nie są dobre, ponieważ zachowują zapach, a w zarysowaniach mogą rozwijać się bakterie. Ważne jest także to, żeby miska miała gładką powierzchnię, aby język kota nie uległ podrażnieniu.

3.Składniki potrzebne w diecie kota

-białko i tauryna

Białko (zwierzęce) jest niezbędne w diecie zarówno psów jak i kotów. Jest to składnik budulcowy organizmów i stanowi źródło aminokwasów egzogennych. Odpowiednia ilość białka jest potrzebna kotu, aby zapobiec rozkładaniu białek własnych organizmu. Tauryna jest aminokwasem egzogennym i należy ją dostarczać wraz z pokarmem lub podawać specjalne preparaty zawierające ją. Brak odpowiednich ilości tauryny może doprowadzić do wielu schorzeń, a jej główne źródło to mięso i ryby.

-tłuszcz
Po białku jest to główne źródło energii u kota, a tolerują one duże zawartości tłuszczu w pożywieniu. Jest to także nośnik witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Koty potrzebują także niektórych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których nie są w stanie same produkować, a ich niedobór może powodować linienie, problemy z płodnością lub anemię. Do takich kwasów tłuszczowych należą: kwas linolowy i kwas arachidonowy.

-witamina E

Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczu, która jest silnym przeciwutleniaczem i chroni przed oddziaływaniem wolnych rodników. Uczestniczy w syntezie substancji przeciwkrzepliwych, utrzymaniu odpowiedniej przepuszczalności błon komórkowych i zmniejszeniu agregacji płytek krwi.

-witamina A

Jest to kolejna witamina rozpuszczalna w tłuszczu. Wpływa na skórę, sierść i wzrok kota. Jej niedobór może doprowadzić do chorób skórnych i problemów ze wzrokiem. Jednak należy pamiętać, że jej nadmiar jest równie niebezpieczny i może prowadzić do zniekształcenia szkieletu i zaburzeń wzrostu.

4.Dieto zależne schorzenia u kota

-otyłość (źle dobrana dieta i brak aktywności fizycznej)

-cukrzyca (choroba często spotykana u kotów)

-kardiomiopatia rozstrzeniowa

5.Zagrożenia czyhające w domu na kota

Resztki ze stołu

Najlepiej jest ich unikać, ponieważ nie są pokarmem dla kotów i często zawierają wiele szkodliwych dla nich substancji (nieodpowiedni skład, złe techniki kulinarne, wysoko przetworzona żywność). Podawanie resztek zwiększa także ryzyko nadwagi, ale również może powodować problemy behawioralne takie jak: żebranie lub niechęć do spożywania normalnego pokarmu

Czekolada

Kakao, które jest składnikiem czekolady zawiera teobrominę, koty nie są przystosowane do jej efektywnego metabolizowania, co może doprowadzić do ciężkiego zatrucia pokarmowego, a także niewydolności oddechowo-krążeniowej.

Pokarm zawierający cebulę

Koty są o wiele bardziej wrażliwe na toksyczne właściwości cebuli niż inne gatunki. Disulfidy są z łatwością wchłaniane z układu pokarmowego i powodują tlenowe uszkodzenie błon erytrocytów. Hemoglobina kotów jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia tlenowe niż u ludzi lub psów. Spożycie cebuli wiąże się z ryzykiem uszkodzenia oksydacyjnego hemoglobiny i może prowadzić do niedokrwistości u kota.

6.Przykład prawidłowej diety dla kota

Na rynku dostępne są zarówno karmy suche, jak i mokre. Te dwa rodzaje karm można ze sobą łączyć, jednak warto dobrać karmę, która jest odpowiednia dla naszego pupila. Pożywienie dla kotów jest odpowiednio oznaczone np. dla kotów kastrowanych, dla seniorów, kociąt, kotów z długą sierścią. Trzeba pamiętać, aby była ona wysoko mięsna i bez sztucznych dodatków. -Podstawowe elementy w diecie kota *białko (mięsa, ryby) *witaminy (A, C, E,F, H, K, a także z grupy B i D) *tłuszcze omeg-3 i omega-6 *makroelementy i mikroelementy (sód, potas, wapń, magnez, żelazo) *przeciwutleniacze -dieta kota powinna być urozmaicona, aby mieć pewność, że wszystkie potrzebne składniki znajdą się w jego jadłospisie -koty potrzebują stałego dostępu do świeżej wody, jednak stały dostęp do np. suchej karmy nie jest dla nich korzystny Dieta naszych pupili jest bardzo ważna dla ich zdrowia i samopoczucia. Warto zadbać o nią od początku, aby uniknąć schorzeń dieto zależnych. Wiedza na temat witamin i składników niezbędnych dla zdrowia naszych kotów jest bardzo przydatna, aby zapobiec wszelkim niedoborom witamin i innych związków.

autor: Julia Wilczewska