Historia CHATULA

Strona główna / Historia CHATULA
2006
2008
2012
2013
2015
2018
2006

Skąd pomysł ?

Na Górnym Śląsku, w Bytomiu wśród czynnych i zamykanych kopalń, zakładów przemysłowych, kamienic oraz blokowisk brakowało prężnie działającej organizacji prozwierzęcej, którym podstawowym celem byłoby zapobieganie bezdomności kotów. Ewa i Patrycja spotkały się pomagając przy projekcie organizacji z innego rejonu.

Początkowo próbowały nieść pomoc zwierzętom jako osoby niezrzeszone, jednak kotów w potrzebie było coraz więcej. Z każdego podwórka wyłaniały się kolejne zwierzęta, których nie można było zostawić bez pomocy.

Z biegiem czasu okazało się, że do skutecznego działania konieczne jest powołanie fundacji w roli specjalistycznego narzędzia, które pomoże odmienić los zwierząt.

2008

Początek

16.04.2008 roku aktem notarialnym została powołana do życia Fundacja Pomocy Zwierzętom CHATUL. Była to pierwsza fundacja w Bytomiu, która w sposób planowy zatroszczyła się o bezdomne i porzucone zwierzęta. Intencją założycielek było stworzenie organizacji, która umożliwi miłośnikom zwierząt realne działania na rzecz zwierząt w najbliższym otoczeniu.

Zasada, która przyświecała od pierwszych dni to: minimalizowanie kosztów przy jak najwyższej jakości opieki nad zwierzętami. Mimo niewielkich środków finansowych zrobiono coś wielkiego – poprzez pracę w terenie dotarto do lokalnych karmicieli kotów, którym po raz pierwszy udzielono pomocy w zakresie leczenia i sterylizacji kotów wolno żyjących.

2012

Rozwój

CHATUL zgromadził wokół siebie grupę pasjonatów gotowych nieść pomoc kotom. Przy wsparciu władz samorządowych rozmachu nabrała prowadzona akcja sterylizacji kotów miejskich połączona z akcją edukacyjną. Wolontariusze stworzyli sprawne struktury obejmujące domy tymczasowe, w których zwierzęta czekają na adopcje.

Dzięki działaniom CHATULA na Śląsku przybyło wiele miejsc, gdzie koty żyją zadbane, wysterylizowane i najedzone. 11.05.2012 roku Fundacja CHATUL otrzymała status organizacji pożytku publicznego.

2013

Społeczne zaufanie

Rzeczywista troska o zwierzaki, wysokie standardy opieki, uczciwość i szacunek do każdego człowieka okazywany w działaniach Fundacji CHATUL zaowocował zdobyciem zaufania społeczeństwa na Górnym Śląsku.

Z relacji karmicieli kotów z Bytomia wynika, że CHATUL był często jedyną organizacją, która nie odmawiała sterylizacji kotów bezdomnych i ich leczenia. CHATUL wyspecjalizował się w udzielaniu pomocy zwierzętom nieufnym, które nie pozwalają na bezpośredni kontakt a opieka nad nimi jest utrudniona.

Doskonała ekipa weterynarzy, wolontariuszy rozumiejących naturę kotów oraz konsekwentne działania pozwoliły na udzielenie pomocy ponad 300 zwierzętom w 2013 roku.

2015

Nie spoczniemy

Sprawdzone metody, zapał działaczy i niesłabnąca wiara w to, że uda się polepszyć życie zwierząt sprawiły, że CHATUL stał się już nie tylko narzędziem, a wspaniałą machiną do walki z bezdomnością i nędzą zwierząt.

Dzięki wolontariuszom, prężnym domom tymczasowym, energicznym i świadomym karmicielom oraz hojnym darczyńcom w 2015 roku udało się pomóc prawie 500 zwierzakom. Spotkania wolontariuszy i zarządu Fundacji pozwoliły na określenie planu działania na kolejne lata, który brzmi: „Dopóki zwierzęta cierpią – nie spoczniemy”.

2018

Działamy od 10 lat!

W tym roku świętowaliśmy 10. rocznicę powołania Fundacji CHATUL.
Te 10 lat w CHATULU było wypełnione pracą dla zwierząt i związanymi z tym smutkami i radościami. Pomogliśmy już tysiącom zwierzaków, a kolejne czekają na naszą pomoc.

Wszystko, co robimy jest pracą zespołową i tylko dlatego, że tworzymy zgrany zespół udaje się nam tak wiele, mimo przeciwności.
Dziękujemy wolontariuszom i domom tymczasowym za ich codzienną pracę, komisji rewizyjnej za nadzór, sympatykom za wspieranie naszych działań.

W 10 lat zmieniliśmy wiele w otaczającej nas rzeczywistości, a także w sposobie myślenia o bezdomności zwierząt.
Gotowi na kolejne 10 lat walki o lepsze życie zwierząt, prosimy - bądźcie nadal z nami!