Akcja sterylizacji

Strona główna / Akcja sterylizacji

Akcja sterylizacji

Sterylizacja kotów wolno żyjących to podstawowe i najważniejsze działanie Fundacji CHATUL.

Sterylizacja kotów wolno żyjących to podstawowe i najważniejsze działanie Fundacji CHATUL. Można zastanawiać się nad tym, dlaczego miłośnicy kotów chcą, aby było ich mniej? Odpowiedź brzmi – bo im kotów jest więcej, tym trudniej się im żyje. Prawdę to potwierdza nasze osobiste doświadczenie oraz doświadczenia płynące z działalności innych organizacji pozarządowych, które pomagają zwierzętom. Odpowiedzialnie kochając koty musimy dążyć do zmniejszenia ich ilości. Kotki mają specyficzny cykl rozrodczy, mogą mieć mioty nawet 3 razy do roku, w każdym po 4-6 maluchów. Jeśli się zdarzy, że kociaki przeżyją, to za niecały rok i one rozpoczną swoje rozmnażanie powołując do życia kolejne bezdomne koty.Drugą stroną medalu są kocięta, które rodzą się i umierają z powodu chorób, niedożywienia czy ludzkiego okrucieństwa. Maluchy, które ratujemy to wierzchołek góry lodowej, który akurat został przez kogoś zauważony. Większość kociąt umiera w ukryciu, w piwnicy, krzakach, z dala od ludzkich oczu. Ludzie widzą kotkę „z brzuchem”, a potem „bez”. Kociaków nikt nie widział, umarły gdzieś po cichu.

Aby dobrze zrozumieć potrzebę sterylizacji kotów warto spojrzeć na sytuację kotów w skali populacji, a nie jednostkowej kotki. Trudno o wiarygodne dane dotyczące kotów bezdomnych „na wolności”, przykładowo szacowano, że po Wrocławiu w 2013 roku błąkało się 50 tys. bezdomnych kotów. Wyobraźcie sobie taką ilość zwierząt! Każde z nich musi coś jeść (zwykle nie dojada), choruje i powinno być leczone ( a zwykle nie jest) i rozmnaża się, skazując na niełatwy los swoje potomstwo. Brutalna prawda jest taka, że tych dorosłych kotów w zasadzie nikt nie chce. Rzeszę tych nieszczęśników zasilają koty, które uciekły z domu lub zostały porzucone.

Byłoby pięknie dać tym wszystkim setkom tysięcy biednych kotów domy. A przynajmniej kociakom. Domów i chętnych do przygarnięcia zwierzaka jest jednak za mało, a kotów przybywa zbyt szybko. Więc jak dokonać tego cudu, by każdy kot był zadbany, syty i zdrowy?

Sterylizacja to jednorazowy zabieg przeprowadzany przez lekarza weterynarii. Wysterylizowane zwierzę nie może mieć już potomstwa. Sterylizacja zapobiega bezdomności zwierząt u podstaw problemu, jest humanitarna i pozwala na zmianę losu zwierząt bez nadmiernej ingerencji w ich styl życia. Przykładowo – wolno żyjąca kotka z piwnicy, po sterylizacji nadal będzie łowić myszy i cieszyć się wolnością, nie będzie natomiast tracić przynajmniej 6 z 12 miesięcy w roku na ciążę i odchów młodych, z których większość nie dożyje dorosłości. Energia pozyskana z pożywienia będzie służyć tylko organizmowi kotki, kotka nie zachoruje na ropomacicze, nie będą jej też grozić komplikacje porodowe. Jedyną różnicą będzie to, że nie urodzi kilkudziesięciu kociaków. Te kilkadziesiąt kociaków nie umrze, nie zostanie utopionych, nie zagryzą je psy, nie powiększą gromady kocich bezdomniaków.

Los kotów wolno żyjących jest w naszych rękach. Możemy go zmienić na lepsze. Bądźmy odpowiedzialni, sterylizujmy – nie tylko koty domowe, ale także działkowe, piwniczne, z zakładów pracy. W razie wątpliwości dotyczących zabiegu – prosimy o kontakt, służymy radą i fachowym wsparciem.

s1s2

Fundacja realizuje akcje sterylizacji w sposób nieprzerwany, korzystając ze środków własnych, darowizn; natomiast udaje się nam również pozyskiwać środki z gminy Bytom.

Zadania realizowane przy wsparciu Gminy Bytom:

Aktualnie:
1.08.2016 r. – 28.10.2016 r. Sterylizacja i dokarmianie kotów wolno żyjących.

Wszystkich karmicieli i osoby opiekujące się kotami wolno żyjącymi w Gminie Bytom zapraszamy do udziału w akcji.
Koty sterylizujemy w 6 lecznicach, zapewniamy przetrzymanie kota po zabiegu. KONTAKT w sprawie sterylizacji

Regulamin wydawania karmy

1. Wydawana karma jest przeznaczona dla kotów wolno żyjących, bytujących na terenie Gminy Bytom.
2. Karma wydawana jest za okres 01.08.2016-28.10.2016
3. Ilość karmy przypadająca do wydania na 1 osobę dokarmiającą to 10kg.
4. Karma będzie wydawana jednorazowo za okres 01.09.2016-28.10.2016, indywidualnie w miejscu ustalonym z karmicielem lub zostanie wysłana karmicielowi do domu kurierem.
5. Zgłoszenia będą zbieranie w terminie 01.08.2016-15.08.2016. (decyduje kolejność zgłoszeń), a karmiciel zostaje zarejstrowany na potrzebę realizacji zadania.
6. Rejestracja odbywa się drogą mailową chatul@chatul.pl lub telefoniczną: 530-482-248 , 793-968-878
7. Karmiciel jest zobowiązany do utrzymania porządku w miejscu dokarmiania, nieprzestrzeganie tego zapisu może skutkować odmową wydania karmy.
8. Karmiciele, którzy nie sterylizują dokarmianych kotów nie będą rejestrowani.
9. Fundacja CHATUL zastrzega sobie prawo do kontroli miejsc dokarmiania.

 

1.05.-31.08.2012 r.
„Zapobieganie bezdomności zwierząt. Sterylizacja/kastracja kotów wolno żyjących z terenu Gminy Bytom oraz ich dokarmianie w okresie 1.05-31.08.2012”.
Działania te spotkały się z wielkim zainteresowaniem oraz entuzjazmem ze strony mieszkańców i karmicieli kotów. W trakcie realizowania zadania wysterylizowano/wykastrowano 40 kotów oraz wydano karmicielom 130kg suchej karmy.

1.10.2012 – 21.12.2012 r.
„Sterylizacja/kastracja kotów wolno żyjących z terenu Gminy Bytom oraz ich dokarmianie w okresie jesienno-zimowym w 2012.”
W trakcie realizacji zadania zbadano, wysterylizowano i odpchlono 43 kotki wolno żyjące z terenu Gminy Bytom oraz zakupiono 120 kg suchej karmy 17,5 kg karmy mokrej dla kotów i po dokonaniu rozeznania wydano ją karmicielom w celu dokarmiania kotów wolno żyjących. Akcja sterylizacji i dokarmiania przyczyniła się w znaczący sposób do poprawy stanu zdrowia kotów oraz pozwoliła kotom przeżyć trudny, zimowy okres.

17.06.2013 – 14.09.2013 r.
„Sterylizacja kotek wolno żyjących z terenu Gminy Bytom.”
W trakcie realizacji zadania zbadano, wysterylizowano i odpchlono 50 kotek wolno żyjących z terenu Gminy Bytom.

04.11.2013 – 31.12.2013 r.
„Sterylizacja kotek wolno żyjących z terenu Gminy Bytom i pomoc w dokarmianiu kotów w okresie zimowym”.
W trakcie realizacji zadania zbadano, wysterylizowano i odpchlono 50 kotek wolno żyjących z terenu Gminy Bytom oraz zakupiono 220 kg karmy suchej, którą przekazano karmicielom.

01.01.2014 – 31.08.2014 r.
„Sterylizacja kotek wolno żyjących z terenu Gminy Bytom i pomoc w dokarmianiu kotów wolno żyjących w okresie zimowo – wiosennym.”
W trakcie realizacji zadania zbadano, wysterylizowano i odpchlono 85 kotek wolno żyjących z terenu Gminy Bytom oraz zakupiono 224 kg karmy suchej, którą przekazano karmicielom. Wydrukowano i rozdystrybuowano poprzez lecznice weterynaryjne w Bytomiu 1000 ulotek informacyjnych promujących sterylizację kotów wolno żyjących.

15.10.2014 – 31.12.2014 r.
„Sterylizacja i dokarmianie kotów wolno żyjących w okresie jesienno-zimowym.”
W trakcie realizacji zadania zbadano, wysterylizowano i odpchlono 60 kotek i 10 kocurów wolno żyjących z terenu Gminy Bytom oraz zakupiono 300 kg karmy suchej, którą przekazano karmicielom. Wydrukowano i rozdystrybuowano poprzez ogródki działkowe w Bytomiu 1000 ulotek informacyjnych promujących sterylizację kotów wolno żyjących.

01.01.2015 – 30.06.2015 r. „Sterylizacja i dokarmianie kotów wolno żyjących w I połowie 2015 r.”
W trakcie realizacji zadania zbadano, wysterylizowano i odpchlono 67 kotek i 10 kocurów wolno żyjących z terenu Gminy Bytom oraz zakupiono 250 kg karmy suchej, którą przekazano karmicielom. Wydrukowano i rozdystrybuowano w 15 sklepach zoologicznych 1000 ulotek edukacyjnych promujących sterylizację kotów wolno żyjących. Zorganizowano wykład lekarza wet. dotyczący sposobów zapobiegania bezdomności kotów.

01.07.2015 – 31.12.2015 r.
„Sterylizacja i dokarmianie kotów wolno żyjących w II połowie 2015 r.”
W trakcie realizacji zadania zbadano, wysterylizowano i odpchlono 60 kotek i 10 kocurów wolno żyjących z terenu Gminy Bytom oraz zakupiono 250 kg karmy suchej, którą przekazano karmicielom. Zorganizowano wykład lekarza wet. na temat chorób kotów.

01.02.2016 – 30.06.2016 r.
Sterylizacja kotów wolno żyjących i edukacja prozwierzęca w I połowie 2016 roku
W trakcie realizacji zadania
– zmniejszono populację kotów wolno żyjących w Gminie Bytom (skontrolowano stan zdrowia, odpchlono i wysterylizowano 66 kotek wolno żyjących i 22 kocurów, dla których zakupiono karmę na czas pobytu po zabiegu za kwotę 750,48 zł, koty wypuszczono w miejscu wcześniejszego bytowania).
– przeprowadzono akcję edukacyjną – zaprojektowano, wydrukowano i rozesłano do 12 szkół podstawowych plakaty
– poprawiono kondycję kotów wolno żyjących w Gminie Bytom (zakup i dystrybucja wśród karmicieli 340 kg karmy suchej w celu dokarmiania kotów)